Nejprodávanější produkty

Tykev muškátová Trombetta D'Albenga v Balení 5 semen Zobrazit větší

Tykev muškátová Trombetta D'Albenga v Balení 5 semen

Z309

Nový produkt

Tykev muškátová Trombetta D'Albenga v Balení 5 semen

Více informací

32 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Popis

Tykev muškátová (Cucurbita moschata) Trombetta D'Albenga se pěstuje téměř výlučně v nejmenším italském kraji Ligurie, v provincii Savona u města Albenga, které je součástí italské riviéry. Pochází však ze Severní Ameriky, odkud ji přivezli italští námořníci. Je to plazivá rostlina s podlouhlými nebo zatočenými (pokud se nechá růst na zemi) plody, které dosahují hmotnosti 2 – 5 kg, délky při zavěšení až 1 m i více a průměru 2 – 3 cm, ve spodní kulovité části kde jsou semena, samozřejmě více. Botanicky patří k dýním, ale obvykle se sklízí a zpracovává nezralá, zelená a štíhlá jako cuketa při délce 20 – 30 cm a lze je zapékat nebo grilovat, ale pokud jsou sklizeny při délce 10 – 15, tak jsou velmi jemné a mohou se konzumovat syrové. Barva je limetkově zelená přes zelenožlutou až po světle béžově hnědou, dužina je oranžová až u vyzrálých plodů. V důsledku toho že jsou plody dlouhé a úzké a že všechna semena mají až na konci, tak jsou méně vodnaté a mnohem konzistentnější a křupavější, s chutí sladko-ovocnocnou, lehce ořechovou, s jemnou vůní a příjemným skusem. Dužina zralých plodů se hodí k přípravě pyré, polévek, raviolových nádivek nebo koláčů. Konzumovat se mohou i květy, které jsou v Itálii běžně prodávány do restaurací. Skladovat se dají při 12 °C, v dozrálém stavu a na suchém místě po dobu 4 měsíců, vhodné i pro zmrazení.

 

Plod

Podlouhlý nebo zatočený (pokud se nechá růst na zemi), dosahující hmotnosti 2 – 5 kg, délky při zavěšení až 1 m i více a průměru 2 – 3 cm, ve spodní kulovité části více.

 

Nároky

Rostlina má ráda výhřevné, slunečné, chráněné stanoviště, půdu obohacenou kompostem a dostatek vláhy. Sklizeň obvykle začíná asi 10 – 12 týdnů po výsadbě. Je vhodné použít podporu

 

Výsev a klíčení

Výsev na stanoviště provádíme koncem dubna a počátkem května do hnízd po 2 až 3 semenech. Vzdálenost hnízd by měla být cca 1,5 m. Při předpěstování sazenic výsev provádíme v březnu do sadbovačů, mladé sazenice vysazujeme na stanoviště v druhé půli května.