Nejprodávanější produkty

Kapara trnitá " 10 SEMEN v balení

S806

Nový produkt

Kapara trnitá " 10 SEMEN

Více informací

35 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Popis

Kapara trnitá (Capparis spinosa) původem ze Středomoří, je nízký, poléhavý často převislý trnitý keř. Rostlina má prutovité větve až 2 m dlouhé, listy rostou střídavě, jsou široce vejčité nebo téměř okrouhlé, 1 – 5 cm velké, modrozelené barvy. Keř nejvíce zaujme nádhernými, exotickými, velkými květy bílé barvy s velkým počtem dlouhých fialových tyčinek. Květy vyrůstají v úžlabí listů. Plodem jsou dužnaté bobule, které jsou švestkovitého tvaru až 7 cm dlouhé. Ještě nezralé plody lze použít na vaření a zralé k nakládání.

Kapara trnitá je známa hlavně svými poupaty, která jsou určená ke konzumaci, nakládají se do soli nebo solného nálevu s vinným octem. Používají se do salátů, k masu, do pikantních a studených omáček, k sýrům aj.

Kůra, listy a kořeny mají diuretické účinky a snižují účinky toxických látek (léků, drog, alkoholu aj.) v lidském organismu, hlavně na játra.

 

Nároky

Kapara trnitá je teplomilná rostlina, která má ráda slunné stanoviště. Vyžaduje dobře propustnou, zásaditou, lehčí, humózní, písčitou půdu. Je tolerantní k suchu. U nás se pěstuje jako balkonová rostlina, která potřebuje zazimování ve světlé místnosti o teplotě do 15°C nebo jako pokojová rostlina.

 

Výsev a klíčení

Kaparu trnitou pěstujeme buď ze semen, nebo pomocí řízků. Výsev v interiéru můžeme provádět v každém ročním období. Semena namočíme na 24 hodin do vlažné vody. Následuje výsev do propustného substrátu (např. rašelina, kokosové vlákno, perlit s pískem), který udržujeme lehce vlhký, při teplotě 25 - 30°C, cca 1 cm hluboko. Semena klíčí za 3 - 4 měsíce (někdy až do 9 měsíců), v závislosti na teplotě.