Nejprodávanější produkty

Nové Kaktus Astrophytum ornatum v balení 20 semen Zobrazit větší

Kaktus Astrophytum ornatum v balení 20 semen

K18

Nový produkt

Kaktus Astrophytum ornatum v balení  20 semen

Více informací

35 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Balení obsahuje 20 semen, které pochází z ručně opylených rostlin, z důvodu zachování čistoty druhu.

 

 

Popis

Kaktus Astrophytum ornatum byl nalezen a popsán už roku 1828, ale zařazen do rodu Astrophytum byl až v roce 1922. Tento kaktus je největším zástupcem rodu a vyskytuje se v Mexiku na rozlehlém území ve státech Querétaro, Hidalgo a Guanajuato, kde roste v divokých kaňonech a vápencových útesech, někdy v blízkosti svislých skalních útesů. Rostliny mají hvězdicovitý tvar, v pokročilém růstu lehce sloupovitý tvar a mohou dosáhnout výšky až 120 cm a průměru 15 – 30 cm. Barva kmene je šedavě zelená až tmavě zelená s více či méně hustými bílými nebo žlutými vlnitými vločkami v pásech tvořící ozdobný vzor. Vločkování se mění v průběhu růstu. Počet žeber je 5 – 10, nejčastěji však 8, ale může být až 13. Z Rodu Astrophytum je ornatum jediný klasicky kaktusově otrněný. Trny jsou tuhé, dlouhé 4 – 5 cm a také poměrně variabilní co se barev týče. Nejčastěji žluté, nebo také šedavé, hnědé. Květy vyrůstají na starších rostlinách na vrcholu, jsou velké, citronově žluté, 7 - 12 cm široké. Je nenáročný na pěstování, ale přesto velice krásný.

 

Výška rostliny

Dorůstá 30 až 120 cm, ojediněle až do 2 m výšky, 15 - 30 cm v průměru.

 

Květ

Velký, citronově žlutý, 7 - 12 cm široký.

 

Nároky

Rostlina vyžaduje propustný substrát s dostatkem živin, slunné místo, dobrou drenáž, v létě nárazovou zálivku a přihnojování hnojivem s obsahem draslíku. Přezimování je ideální na světlém a slunečném místě s teplotami 5 - 15°C. Krátkodobě mrazuvzdorný do -5°C.

 

Výsev a klíčení

Semena vyséváme na povrch písčitého substrátu (např. čistý propraný křemičitý písek) Substrát musí být neustále vlhký. Vlhkost zajišťujeme rosením. Klíčíme při teplotě 25 - 30°C pod sklem na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Povrch substrátu je vhodné lehce odvětrávat.