Nejprodávanější produkty

LÉKOŘICE LYSÁ " 20 SEMEN v balení

S91

Nový produkt

 LÉKOŘICE LYSÁ " 20 SEMEN

Více informací

30 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Popis

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) původně pocházející z jižní Evropy a střední Asie je tradiční vytrvalou teplomilnou vzpřímenou bylinou s přibližně 20 cm dlouhými střídavými sytě zelenými listy a dlouhým tlustým kořenem, z nějž vyrůstají drobné kořínky, sladké chuti, několikanásobně sladší než řepný cukr a proto též přezdívanou „sladké dřevo“. Je velice často přidávána do směsí léčivých bylin, protože velice dobře potlačuje jejich nepříjemnou chuť. Samotná lékořice obsahuje velice účinnou látku kyselinu glycyrizinovou, která je vhodná k léčbě žaludečních vředů, kašle, působí protizánětlivě a proti infekcím a kvasinkám.

Z rostliny je využíván pouze kořen. Sklizeň je nejvhodnější v říjnu, kdy rostlině opadají listy. Ideální ke sklizni jsou alespoň tříleté silné kůlovité kořeny, které se ihned po sklizni perou, loupou a pomalu suší.  

 

Výška rostliny

Rostlina dorůstá výšky až 100 cm. 

 

Květ

Lékořice kvete v červenci až srpnu světle fialovými nebo žlutými květy, které vyrůstají v úžlabinách listů a tvoří delší rovné hrozny. 

 

Plod

Plodem jsou červenohnědé kožovité lusky dlouhé přibližně 3 cm. 

 

Nároky

Lékořice poroste nejlépe na slunném stanovišti nebo v polostínu, v úrodné hluboké kypré humózní suché půdě . 

 

Výsev a klíčení

Semena namočte na 24 -48 hodin do vody a následně dejte na 10 týdnů stratifikovat . Po uplynutí této doby vyséváme do propustného substrátu při teplotě okolo  20-25°C . Klíčivost semen se pohybuje okolo 50% vzcházivost  cca 10% .