Nejprodávanější produkty

LAVANDULA ANGUSTIFOLIA " Levandule " 200 SEMEN v balení

S97

Nový produkt

 LAVANDULA ANGUSTIFOLIA " Levandule " 200 SEMEN

Více informací

29 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

 

Popis

Levandule ( Lavandula angustifolia) je vytrvalá, odolná, suchomilná  rostlina, jedna z nejkrásnějších a nejaromatičtějších květin z čeledi hluchavkovitých, pocházející původně ze západního Středomoří. Stálezelený polodřevnatý polokeř se vyznačuje jemnými modrofialovými květy a velice aromatickými přibližně 5 cm dlouhými listy. Plody levandule jsou velice drobné, lesklé a jsou celkem čtyři v každém květu. Tato květina umí neskutečně  provonět nejen místnost, ale i celý byt. Její vonné esence se přidávají například do prostředků na mytí a na úklid. Z levandule se  sklízí mladé lístky, ze kterých je získáván vonný prášek, který se dále zpracovává. Je často pěstována pro svůj atraktivní vzhled a vůni  na zahrádkách spolu s alpinkami. Levandule má též velký význam v aromaterapii. Inhalace její vůně uklidňuje, zahání deprese a navozuje příjemné usínání.

 

Výška rostliny

Bohatě větvený polokeř dorůstá výšky kolem 60 cm.

 

Květ

Levandule kvete od července do srpna modrofialovými drobnými klasovitými květenstvími.

 

Nároky

Rostlina má ráda slunné stanoviště a spíše sušší, dobře odvodněnou vápenitou propustnou půdu. Pro bohaté květenství a pěkný vzhled rostliny je nutné na jaře větve levandule seřezávat. Důležité je i vhodné zazimování, přestože je rostlina považována za mrazuvzdornou.

 

Výsev a klíčení

 Semena vyséváme na povrch substrátu pod sklo.Vlhkost zajišťujte rosením.Klíčíme při teplotě 20-25°C.Malé rostliny přepikýrujte,sázíme do sadbovačů po 3-5 rostlinkách.Na stanoviště vysazujeme v květnu až srpnu.