Nejprodávanější produkty

LIBEČEK LÉKAŘSKÝ " Levisticum Officiale " 100 SEMEN v balení

S581

Nový produkt

 LIBEČEK LÉKAŘSKÝ " Levisticum Officiale " 100 SEMEN

Více informací

25 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Popis

Libeček lékařský ( Levisticum Officiale) – mnoholetá trvalka statného vzrůstu,  jedna z našich nejznámějších bylin užívaných v kuchyni. Používá se kořen, nať i semena.

Pokud pěstujeme libeček na nať, nenecháváme jej vykvést. Doba kvetení je červenec – srpen. Nať sklízíme vždy brzy ráno, nebo večer, z důvodu zachování aromatických silic. Doporučuje se sušit ve stínu, s dostatečným přístupem vzduchu.

Libeček je používán do známého dochucovadla polévek MAGI, proto se mu někdy takto lidově říká. Použití je do polévek, omáček atd. Pozor - aroma libečku je velmi silné, proto se užívá ve velmi malém množství.
V léčitelství byl libeček nazýván Panakes což značí všeléčivý. Užíval se proti bolestem v krku, proti nadýmání a jako močopudný prostředek.

 

Výška rostliny

Starší rostliny (3 – 5 let) dorůstají výšky 150 – 200 cm. V květináči se velikost pohybuje okolo 50 cm.

 

Nároky

Rostlina má ráda slunné stanoviště, lehčí půdu a pravidelnou zálivku.

 

Výsev a klíčení

Nejůspěšnější je pěstování z předpěstovaných sazenic. Semena (velikost semen 2x4mm) vyséváme v březnu až dubnu do nádoby s propustným substrátem velmi mělce pod povrch substrátu. Klíčíme při teplotě okolo 20°C.  Semena klíčí po dobu cca 30 dní. Po vyklíčení a zesílení rostlinek přesadíme do sadbovačů, následně rostlinu vysazujeme na polostinné stanoviště.