Nejprodávanější produkty

Kotvičník zemní " 20 SEMEN Zobrazit větší

Kotvičník zemní " 20 SEMEN v balení

S709

Nový produkt

Kotvičník zemní " 20 SEMEN

Více informací

35 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Popis

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) - pocházející z Číny a Japonska je u nás volně jen vzácně rostoucí jednoletá plazivá bylina s četnými léčivými účinky, kvetoucí jasně žlutými kvítky. Její lodyhy jsou přitiskle chlupaté, porostlé krátce řapíkatými eliptickými nebo podlouhle kopinatými vstřícnými lichozpeřenými listy.

V našich klimatických podmínkách lze kotvičník velmi dobře pěstovat i množit. Daří se mu ve volné půdě, kde bezproblémově dozrávají semena, která v půdě přezimují a na jaře klíčí.

 

Velikost rostliny

50  - 150 cm velká bylina.

 

Květ

Tribulus kotvičník kvete od června do srpna pětičetnými žlutými kvítky vyrůstajícími v úžlabí listenů.

 

Léčivé účinky

K léčivým účinkům je sbírána nať kotvičníku, někdy i semena obsahující saponiny glykosidy, třísloviny, pryskyřice, alkaloidy, flavonoidy, olej, tanin, sacharidy, steroidy aj.

Používá se při onemocnění ledvin (močopudné účinky), rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, má protizánětlivé účinky a v poslední době je velmi populárním afrodisiakem podávaným nejčastěji ve formě odvaru.

 

Nároky

Rostlina má ráda slunné sušší stanoviště s lehkou písčitou půdou.

 

Výsev a klíčení

Před samotným výsevem do nádob semena na 24 hodin namočíme do vlažné vody,  po 6 – 8 týdnech stratifikace  zasaďte do kokosového vlákna. Teplota při klíčení 25-28°C.

Výsev do volné půdy únor – březen.