Nejprodávanější produkty

MÁTA " 500 SEMEN v balení

S876

Nový produkt

MÁTA " 500 SEMEN v balení

Více informací

20 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Popis

Máta (Mentha) je vytrvalá keříčkovitá bylina, která dorůstá do výšky cca 50 cm. Pochází z Anglie. Listy jsou vejčité, špičaté, řapíkaté a zubaté, mají zelenou barvu. Máta kvete růžovými až nafialovělými květy prakticky celé léto až do září. Celá rostlina je silně aromatická. Hlavní složkou mátové silice obsažené v listech je mentol, který dobře známe z ústních vod, zubních past. Má také velmi příznivé účinky na trávicí trakt, tlumí křeče a napětí svaloviny střevní stěny. Zlepšuje žaludeční nevolnost. Podporuje vylučování trávicích šťáv a žluče, pomáhá rozpouštět žlučové kameny, zmírňuje nadýmání, zastavuje zvracení a léčí koliky. Používá se při svědění a podráždění pokožky. 
Čerstvé listy máty sklízíme celé léto před kvetením, nebo je sušíme ve stínu při teplotě do 25°C. Skladujeme v suchu a temnu, dobře uzavřenou.

 

Nároky

Rostlinu pěstujeme na stanovišti chráněním před větrem a přímým sluncem. Daří se jí v dobře propustných hlinitopísčitý půdách s dostatkem vlhkosti. Máta roste rychle, sama se mírně šíří do blízkého okolí.

 

Výsev – klíčení semen

Mátu pěstujeme ze semen, která vyséváme od března až do dubna do nádoby s propustným substrátem 0,5 cm pod povrch. Semena klíčí při teplotě okolo 20 - 25°C, doba klíčení se pohybuje mezi 8 - 15 dny. Po vyklíčení a zesílení rostlinek přesadíme do sadbovačů. Malé sazenice vysazujeme počátkem května do řádků vzdálených 30 cm. Ze vzrostlých bylinek množíme nové jedince dělením.