Nejprodávanější produkty

Skočec obecný - Ricinus communis v balení 500 semen

Z62

Nový produkt

 Skočec obecný - Ricinus communis v balení 500 semen

Více informací

472 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Balení obsahuje 500 semen

Popis

Skočec obecný (Ricinus communis) pocházející ze severovýchodní Afriky je v našich podmínkách nenáročná, rychle rostoucí okrasná letnička, v tropech pěstována jako vytrvalá dřevina, z jejíž semen se lisuje ricinový olej, který se používá jako laxativum a zmírňuje problémy s pletí.
Semena jsou smrtelně jedovatá! U lisovaného, převařeného oleje nebezpečí nehrozí.
Červeno fialové lodyhy nesou velké, dlanité, tmavě zelené listy s vínovým nádechem a fialovou žilnatinou na spodní straně. Existují barevné varianty lišící se zabarvením listů. Kvete latnatým, nazelenalým (samičím) a červenohnědým (samčím) květenstvím. Je možné jej pěstovat jak na záhonu, tak i v nádobě.

 

Výška rostliny

V našich podmínkách dosahuje výšky 3 – 3,5 m, v tropech až 8 m.

 

Květ a plod

Kvete od června do října, květy se mění na ostnaté tobolky, které pukají a vymršťují semena, od toho český název skočec.

 

Nároky

Rostlina potřebuje přímé světlo a teplo. Je citlivá na mráz, proto ji na venkovní stanoviště přeneseme až v době, kdy by neměly hrozit teploty pod bodem mrazu (konec května). Vyžaduje dostatečnou a pravidelnou zálivku, prospívá ji půda bohatá na živiny.

 

Výsev a klíčení

Před samotným výsevem namočíme semena na 48 hodin do vody. Vyséváme březen, duben. Substrát musí obsahovat alespoň jednu třetinu písku nebo jiného materiálu, který zajistí dobrou drenáž. Klíčení je vhodné při pokojové teplotě, obvykle trvá okolo 4 týdnů. Možný je i přímý výsev na stanoviště duben, květen.