Nejprodávanější produkty

Acacia dealbata - akácie sivozelená v Balení 20 semen Zobrazit větší

Acacia dealbata - akácie sivozelená v Balení 20 semen

Z131

Nový produkt

Acacia dealbata - akácie sivozelená v Balení 20 semen

Více informací

28 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Popis

Acacia dealbata - akácie sivozelená nebo také Kapinice pobílená či mimóza je nejznámější druh akácie, původně pocházející z jihovýchodní Austrálie a Tasmánie, dnes již rozšířená po celém světě, má silně aromatické žluté květy nádherně vonící po fialkách a je považována za symbol jara. Tento dekorativní rychle rostoucí a stále zelený okrasný strom nebo keř s hladkou šedou hnědou či tmavě hnědou kůrou má zpeřené tmavě zelené listy připomínající kapradiny o délce až 17 cm. Květenství je trsovité se žlutými drobnými kvítky ve tvaru pomponku používající se v kosmetice a parfemářství, ale také k výrobě žlutého barviva. Plodem je plochý lusk, 4 - 12 cm dlouhý, mírně pokroucený. Acacia dealbata je ideální rostlina na balkon a terasu, s krátkodobou mrazuvzdorností u starších rostlin až do -5 °C. Dobře snáší zástřih, takže je vhodná na vytváření bonsají.

 

Výška rostliny

Strom dorůstající výšky 15 – 30 m, v našich podmínkách však okolo 1,5 m, nejvýše 3 m.

 

Květ a plod

Acacia dealbata kvete v dubnu až květnu trsovitými květenstvími skládajícími se z žlutých květů ve tvaru pomponku. Plodem jsou ploché mírně pokroucené lusky o délce 4 – 12 cm.

 

Nároky

Rostlina má ráda stanoviště na plném slunci, nevadí jí růst v suchých a chudých půdách. Zimování je vhodné při teplotách od 8 do 15 °C s omezením zálivky.

 

Výsev a klíčení

Semena namočte do vlažné vody na 24 hodin. Následně vyséváme do propustného substrátu cca 1 cm pod povrch. Klíčíme při teplotě 20 - 25 °C.