Nejprodávanější produkty

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ " 30 SEMEN v balení

S135

Nový produkt

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ " 30 SEMEN

Více informací

35 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Popis

Rakytník Řešetlákový (Hippophae rhamnoides ) původně pocházející z Ruska  a nyní rozšířený téměř po celé Evropě  je na pohled krásný, odolný a nenáročný dlouhověký  opadavý  keř s jemnými šedozelenými listy a malými nenápadnými květy, jehož plody jsou nejen chutné, ale i léčivé. Pro vysoký obsah vitamínu C v plodech je označován jako „citroník severu“. Jeho plody mají široké využití. Jsou výborné jak k přímé konzumaci, tak na výrobu džemů, kompotů, sirupů, likérů, na čaje apod. V léčitelství jsou plody vhodné na podporu imunity, při rekonvalescenci, na plicní i žaludeční nemoci a je schopný i tlumit bolest. U nás je většinou pěstován jako okrasný nebo zpevňující keř.

Rakytník je rostlina dvoudomá, proto je třeba vysadit samčí i samičí keře.Jeden samčí keř vystačí pro velké množství samičích rostlin,ale pouze do určité vzdálenosti.Samičí rostliny lze poznat hlavně na jaře podle větších zárodků pupenů.  

 

Výška rostliny

Rakytník Řešetlákový dorůstá výšky 2 až 6m. 

 

Plod

Plodem  jsou drobné  malvičky zářivě oranžové barvy s vysokým obsahem vitamínů (C, A,D, F, K a skupiny B) dozrávající koncem srpna až v říjnu podle odrůdy. Nejvíce vitamínů mají plody na začátku zrání.  

 

Nároky

Rostlina má ráda slunné stanoviště, na půdu je nenáročná, má ráda písčité a kamenité půdy neutrální, nebo zásadité. Dobře snáší sucho, nesmí  však zaschnout po vysazení než zakoření.   

 

Výsev a klíčení

Semena vyseváme do propustného substrátu po předchozí cca osmitýdenní stratifikaci.Teplota pro klíčení semen je se pohybuje od 15°C výše.