Nejprodávanější produkty

PHYSALIS PERUVIANA " Mochyně peruánská " 50 SEMEN v balení

S155

Nový produkt

PERUVIANA " Mochyně peruánská " 50 SEMEN

Více informací

30 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Popis

Mochyně Peruánská je vytrvalá teplomilná bylina, blízká příbuzná okrasné mochyně, která svými oranžovými lampiónky zdobí zahrady. Tato jedlá forma kvete hnědožlutými květy a po odkvětu vytváří ve žlutooranžovém srostlém kalichu po jediné stejně zbarvené bobuli velikosti třešně. Plody se sklízejí postupně v plné zralosti od září do října. Bobule se sladkokyselou jahodovou příchutí a vůní ananasu jsou velmi šťavnaté a mají vysoký obsah vitamínů A a C, pročež jsou vysoce antioxidační.  Při nízké teplotě vydrží i několik měsíců. Měchovitý obal poskytuje dobrou ochranu a není dobré jej až do doby spotřeby odstraňovat. Plody jsou velice dekorativní a vhodné jak k přímé konzumaci, tak do ovocných salátů, na dorty a k výrobě marmelád a kompotů.

 

Výška rostliny

Rostlina dorůstá výšky 60 – 120 cm

 

Plod

Plodem jsou žlutooranžové kulaté bobule v měchovitém obalu o velikosti kolem 3 cm, sladkokyselé chuti, kterých může na rostlině postupně dorůstat až kolem 70 kusů.

 

Nároky

Mochyně je velmi nenáročná trvalka. Nejlépe se jí bude dařit v polostínu ve výživné vápenité a mírně vlhké půdě. Rostlina se bujně rozrůstá do šířky, s čímž je dobré při výsadbě počítat.

 

Výsev a klíčení

Semena rostliny je nejvhodnější zasadit do konce března z důvodu včasného zahájení plodnosti. Sazenice vysazujeme ven na slunečné dobře prohnojené stanoviště  když nehrozí jarní mrazíky.