Nejprodávanější produkty

PASSIFLORA EDULIS " Mučenka jedlá " 5 SEMEN v balení

S562

Nový produkt

    PASSIFLORA EDULIS " Mučenka jedlá " 5 SEMEN

Více informací

35 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Popis

Passiflora edulis (mučenka jedlá) původem tropická víceletá  stálezelená liána z Jižní Ameriky,  pěstovaná v našich podmínkách jako okrasná, exoticky působící pokojová rostlina s dřevnatějící  řídce větvenou lodyhou, sytě zelenými lesklými střídavými  trojlaločnatými listy a velice nápadnými pravidelnými květy. Plodí  lahodné, velmi aromatické a na vitamíny bohaté plody, které známe též pod názvem maracuja. Zralé plody jsou vhodné k výrobě džusů, nebo i k přímé konzumaci. Svojí chutí připomínají meruňky s hroznovým cukrem. 

 

Výška rostliny

Rostlina dorůstá ve svojí domovině délky až 15m. V našich podmínkách kolem 3m. 

 

Květ

Passiflora edulis kvete na jaře a na podzim jemně vonnými cca 5 - 10 cm velkými nápadnými pravidelnými květy fialovobílé barvy,vyrůstajícími jednotlivě z paždí listů, složenými ze sobě velmi podobných pěti kališních a pěti korunních lístků smetanově bílé barvy, nad nimiž je věnec nitkovitých brv fialovo-modro-bílé barvy. Ze středu květu vyrůstají tři blizny a pět tyčinek. 

 

Plod

Plodem jsou cca 5 až 12cm velké kulaté až oválné šťavnaté bobule s jemnou hladkou slupkou a oranžovou dužinou obsahující velké množství semen. Dozrávají do žlutozelené až tmavě fialové barvy.

 

Nároky

Rostlina není náročná na pěstování,  má ráda slunné stanoviště, hlinitopísčitou půdu, vysokou vlhkost, kterou jí  zajistíme rosením a v době růstu vydatnou zálivku. V zimě zaléváme minimálně. V období vegetace je vhodné cca 2 krát měsíčně přihnojit standardním tekutým hnojivem. Rostlině vyhovuje pokojová teplota, která by v zimě neměla klesnout pod 10 °C. V létě je vhodné letnění na slunném místě na zahradě.

 

Výsev a klíčení

Semena umístěte před výsevem na dobu 14 dní ve vlhkém písku do ledničky. Po uplynutí této doby vyséváme do propustného substrátu cca 2 cm hluboko.